Gdzie powstały pierwsze domy szkieletowe

HISTORIA DOMÓW SZKIELETOWYCH

Budowle drewniane bezsprzecznie towarzyszą ludzkości od zarania dziejów i powstawały już 7 tysięcy lat temu. Budulec ten w przeszłości był najczęściej wykorzystywany do stawiania domów, budynków gospodarczych, sakralnych a nawet warowno-obronnych. Domy z drewna w przeciwieństwie do domów murowanych budowano nie tylko na terenie Europy. Do dziś możemy podziwiać drewniane świątynie w Japonii pochodzące z 700 roku. We wszystkich przypadkach drewniane budowle, które ocalały wieki budowane były wyłącznie z drewna. Bez grama gwoździ czy metalowych wsporników. To fascynujące, że obecnie w Europie wraca się do korzeni dawnego budownictwa. Dziś bez wątpienia każdego dnia powstają tysiące domów drewnianych, a przede wszystkim domy szkieletowe.

Domy szkieletowe - historia drewnianych domów

Domy drewniane na dwóch kontynentach

Po dziś dzień wiele zabytkowych drewnianych domów szkieletowych możemy spotkać przede wszystkim w Niemczech czy Francji. Nawet w Polsce możemy poszczycić się niesamowitymi domami z drewna takimi jak domy podcieniowe, wiejski chaty czy kościoły np. kościół Wang w Karpaczu, kościół pokoju w Świdnicy czy Cerkiew w Chotyńcu. Na terenach obecnej Polski, a także Europy Zachodniej architektura drewniana kwitła od średniowiecza, aż do czasów II wojny światowej. W Niemczech istnieją nawet miasteczka zabudowane w większości drewnianymi budynkami.

Domy szkieletowe rozkwitły w Ameryce

To głównie Europejczycy zaszczepili miłość do domów szkieletowych wśród Amerykanów i Kanadyjczyków. Domy z drewna w Ameryce pochodzą bardzo często z XIX wieku. A właśnie w tym okresie w Europie zaczęto zastępować drewnianą konstrukcję murowaną. Natomiast w Ameryce, ze względu na olbrzymią dostępność surowca budowano właśnie z drewna. Niektórzy po dziś dzień uznają domy szkieletowe jako domy kanadyjskie

Projekty domów szkieletowych zaczęły ewoluować, a budowniczy zaczęli zwracać uwagę na rozwiązania wspomagające utrzymanie ciepła. Ze względu na duże zapotrzebowanie na drewniane domy, Amerykanie zaczęli stosować coraz lżejsze konstrukcje, a nawet wprowadzać budownictwo modułowe. Okazało się, że to właśnie ten kontynent zapoczątkował ewolucję w budownictwie domów szkieletowych. Dziś drewniane domy modułowe powstają jak grzyby po deszczu. W Europie moda na domy szkieletowe z drewna powróciła i zaczyna być doceniana ze względu na szybkość budowy oraz parametry wykorzystywanych materiałów.

Budujemy domy szkieletowe w całej Polsce!

Domy szkieletowe - drewniane domy modułowe
Domy z drewna
Domy szkieletowe - drewniane domy modułowe