Domy szkieletowe mają wiele zalet, które sprawiają, że stają się coraz bardziej popularne. To prawda, że na przestrzeni lat ewidentnie widać, że Polacy umiłowali sobie domy murowane. Jednak od jakiegoś czasu, oczy inwestorów zwracają się w kierunku domów z drewna lub domów modułowych. Budownictwo szkieletowe kilka lat temu kojarzyło się nam głównie z katastrofalnych filmów czy zdjęć z miejsc po przejściu tornada. Kto nie widział przerażających fotek lub filmów ze Stanów Zjednoczonych? Obecnie nowoczesna technologia i zastosowane rozwiązania przełamują ten stereotyp i znajdują rzeszę fanów.
Firmy budujące domy szkieletowe oraz ich użytkownicy podają wiele zalet, sprawiających, że ta technologia budowy jest bardzo atrakcyjna. Do najważniejszych zalet możemy zaliczyć:
Główną zaletą dla inwestorów i firm budujących jest czas powstawania domu oraz mniejsze koszty budowy niż przy domu murowanym. Budynek w technologii szkieletowej można wybudować już w 2-3 miesiące. Koszty robocizny również są zdecydowanie mniejsze. Na samej budowie jest dużo mniej pracy, a ekipa budowlana jest w stanie przeprowadzić więcej inwestycji w sezonie. Ponadto dzięki wykonywaniu prac w technologii suchej sezon budowlany wydłuża się. Prace można wykonywać również jesienią, zimą czy wczesną wiosną.
Wieloletni użytkownicy domów szkieletowych podkreślają, że ogromnym plusem tego rodzaju technologii jest łatwość w modernizowaniu budynku. Bez większych problemów można wymienić instalacje w budynku, można rozbudować go o dodatkowe pomieszczenia czy unowocześnić.
Skoro tyle wspomniano o zaletach drewnianych domów szkieletowych, to może kilka słów o wadach? Warto zagłębić się w temat przed wyborem firmy, ponieważ to głównie od budowlańców i użytych materiałów zależy trwałość i stabilność konstrukcji. Dlatego warto nadzorować, sprawdzać i analizować cały proces budowy oraz wykorzystywaną technologię.