Najstarsze domy z drewna w Polsce

NAJSTARSZE BUDYNKI DREWNIANE W POLSCE

Domy z drewna królowały na terenie Europy już od średniowiecza. I bez wątpienia głównie na zachód od Odry możemy podziwiać wyjątkowo cenne drewniane miasteczka i budynki sakralne… to również w Polsce mamy kilka pereł drewnianej architektury. Trwałość i wytrzymałość budulca jakim jest drewno, pozwoliła przetrwać pięknym przykładom średniowiecznej architektury. I choć dzisiejsze projekty domów szkieletowych niczym nie przypominają tych zabytkowych, to również mogą poszczycić się wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne.

najstarsze domy z drewna

Domy z drewna na terenie Polski

Architektura drewniana jest najstarszą i dość dobrze zachowaną formą architektoniczną wczesnego Państwa Polskiego. Wiele z nich możemy oglądać na terenach utworzonych skansenów. Przeważają tam przede wszystkim budynki wiejskie mieszkalne i gospodarcze takie jak stodoły, młyny, wiatraki czy spichlerze. Ale na naszych terenach istnieją również wyjątkowe drewniane domy i budowle stanowiące pomnik historii Polski. Jednym z nich jest oczywiście osada w Biskupinie. Miejsce to po licznych badania archeologicznych okrzyknięto najważniejszym zabytkiem kultury łużyckiej. Drzewa dębowe użyte do budowy grodu ścięto około 750 roku p.n.e. Pamiętajmy, że obecnie zwiedzając Biskupin mamy do czynienia z rekonstrukcją osady.  Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że budowniczowie kultury łużyckiej posiadali wiedzę o obróbce drewna i tym, jak budować domy z drewna.

Na terenie Polski możemy znaleźć wiele przykładów zabytkowej drewnianej architektury czy też drewnianych domów modułowych. Zachowanych jest wiele starych budynków sakralnych, które po dziś dzień wprawiają w zachwyt architektów i turystów z całego świata. I tak mamy na swoich terenach kilka świątyni, które walczą o tytuł najstarszego drewnianego budynku, a lata ich powstania oscylują w granicach 1360-1370 roku.

Najstarsze budynki i domy z drewna w Polsce

Jeszcze do niedawna najprawdopodobniej najstarszym drewnianym budynkiem w Polsce był kościół św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim. Drewno wykorzystane do budowy kościoła pochodzi z 1373 roku. Choć z zewnątrz budowla ma raczej surowy wygląd to w środku znajdują się zjawiskowe polichromia przedstawiające historie związane z religijnością świecką i zakonną.

W 2019 roku środowisko archeologiczne zadrżało. A wszystko to po wynikach badań dendrochronologicznych zleconych w związku z prowadzonymi pracami konserwatorskimi w drewnianym kościele w Domachowie. Do tej pory uważano, że kościół ten pochodzi z 1568 roku, obchodził nawet niedawno 450-lecie istnienia. Jak się okazało, kościół wzniesiono z dębowego drewna w 1369 roku.

Budujemy domy szkieletowe w całej Polsce!

Domy szkieletowe - drewniane domy modułowe
Domy z drewna
Domy szkieletowe - drewniane domy modułowe