Więźba dachowa z trwałego drewna

Tradycyjna więźba dachowa

Chociaż pojawiają się nowe rozwiązania w branży budowlanej, to Polacy wciąż wybierają więźbę dachową z drewna. Tradycja budowania dachów ma w naszym kraju długą historię i w tym przypadku określenie tej metody „tradycyjną”, zupełnie nie jest jednoznaczne z przestarzałą czy zwyczajową. Jest to po prostu metoda budowania trwałych, zdrowych i solidnych dachów, więc nie ma się co dziwić, że nadal jest i będzie wybierana przez inwestorów.

więźba dachowa

Rodzaje więźby dachowej

Budując swój wymarzony dom, często musimy zgodzić się na rozwiązania, które daje nam projektant lub nakazuje plan zagospodarowania przestrzennego. Układ elementów, które składają się na dach musi być odpowiednio wytrzymały i rozmieszczony. Wpływ na konstrukcje ma wiele czynników np. kąty nachylenia połaci, ulokowanie okien, wymiary budynku, wystawienie konstrukcji na wiatr, obciążenia lodem i śniegiem. Warto do budowy konstrukcji dachowej zadania wybrać solidną firmę z doświadczeniem na przykład Dachy Jelenia Góra.

W domach jednorodzinnych najczęściej występuje więźba:

  • krokwiowa,
  • krokwiowo-jętkowa,
  • płatwiowo-kleszczowa.

Więźba krokwiowa jest prostym typem konstrukcji i wykorzystuje się ją do dachów nie przekraczających 6 m długości. Krokwie opierają się jedynie na dwóch punktach, dlatego konstrukcja przeznaczona jest do lekkich pokryć dachowych.

Więźba krokwiowo-jętkowa jest już bardziej wzmocniona. W konstrukcji używa się dodatkowych wiązarów jętkowych, które umieszcza się w górnej części krokwi. To bardzo popularny typ konstrukcji i świetnie spisuje się do budynków, gdzie poddasze ma pełnić funkcje mieszkalne.

Kolejnym rodzajem więźby jest płatwiowo-kleszczowa i wybierana jest do dachów o długości ponad 10 metrów. Konstrukcja jest wzmocniona krokwiami, płatwami, murłatami i belkami zwanymi kleszczami. Dodatkowe wzmocnienia przenoszą obciążenia z konstrukcji dachowej na strop i ściany zewnętrzne.

Jak widać powyżej konstrukcja dachu ma wiele możliwości, ale musimy dostosować ją do wielu czynników i polecamy przejrzeć ofertę na więźba dachowa Jelenia Góra.

Budujemy domy szkieletowe w całej Polsce!

Domy szkieletowe - drewniane domy modułowe
Domy z drewna
Domy szkieletowe - drewniane domy modułowe