Najpiękniejsze drewniane domy

NAJPIĘKNIEJSZE BUDYNKI Z DREWNA

W Polsce jest wiele pięknych i starych budynków wykonanych z drewna, o których warto jak najczęściej wspominać. Głównie są to budynki sakralne, ale jest też kilka budowli, które potrafią zaskoczyć – chociażby tężnie czy spichlerze. Możemy znaleźć również mieszkalne drewniane domy, które posiadają niesamowitą historię. Wiele informacji o najpiękniejszych obiektach, które powstały z drewna możemy znaleźć w Internecie. W poszukiwaniu inspiracji do własnego projektu można spędzić naprawdę wiele godzin.

Drewniane domy

Stare, drewniane domy

Polska architektura drewniana najpiękniej rozbrzmiewała na polskiej wsi. W zależności od regionu malownicze chaty kryte strzechą lub domy przysłupowe, uatrakcyjniały wiejski krajobraz. Stare domy z drewna mogły mieć również mieszczański charakter. Na wiekowych rycinach możemy podziwiać przepiękne drewniane domy z podcieniami i ozdobnymi wykuszami. Niestety tradycja budowy domów z drewna opartych o regionalne wzorce nie przetrwała i głównie wpływ miały na to I i II wojna światowa. Są jednak regiony w Polsce, gdzie tradycja dalej się tli. Są to chociażby góry, niewielka część wschodniej Polski oraz Mazury.

Drewniane domy przeżywają swój renesans

W latach 60 i 70 ubiegłego wieku, każdy kto zapragną wybudować dom stawiał budynek murowany. Drewniane domy zaczęły być uważane za zacofane i przeznaczone dla wiejskiej biedoty. Brakowało również dobrego materiału i przedwojennego fachu. Był czas, że w drewnianych budynkach mieszkali tylko starsi ludzie lub zwierzęta. W latach 90 budynki drewniane zaczęły pełnić nową rekreacyjną funkcję. Stare drewniane domy przerabiano na letniska. Natomiast w XXI wieku domy z drewna w Polsce przeżywają swój renesans.

Najpierw pojawiły się domy z bali, budowane na wzór tych góralskich. I rzeczywiście dwadzieścia lat temu był to dziwny widok, gdy nad morzem powstawało osiedle domów w stylu zakopiańskim. Teraz nikt nie zwraca już na to uwagi. Takie domy po prostu się podobają i są ponadczasowe, lecz nie mają wiele wspólnego z tradycyjną drewnianą architekturą. Dziś coraz częściej słyszymy o innej technologii budowania domów z drewna. Chodzi tu głównie o domy szkieletowe. Nie ma wątpliwości, że obecnie jest to główny trend budowlany i takie obiekty, a nawet osiedla powstają jak grzyby po deszczu… i nas osobiście cieszy fakt, że ten zdrowy i wytrzymały budulec znów wraca do łask inwestorów.

Budujemy domy szkieletowe w całej Polsce!

Domy szkieletowe - drewniane domy modułowe
Domy z drewna
Domy szkieletowe - drewniane domy modułowe